خانه / همه / پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام

پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام

پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام , ترامپ تیلرسون را برکنار کرد/پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا , مقام صهیونیست: خروج ترامپ از برجام به نفع ایران است , آمریکا آب پاکی را بر دستان اروپا و برجام ریخت؛ آمریکا از توافق هسته‌ای خارج می شود , ترامپ شجاعت خروج از برجام را ندارد , کمالوندی: ترامپ شجاعت خروج از برجام را ندارد , آمریکا در جایگاهی نیست که برای برجام شرط تعیین کند .

اختلافات عمیق میان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و رکس تیلرسون وزیر خارجه برکنار شده این کشور که از همان ابتدای ورود ترامپ به کاخ سفید مشهود بود، سرانجام باعث کنار گذاشتن مدیر شرکت نفتی اکسون موبیل از کابینه شد.
رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه صبح به وقت واشنگتن خبر داد که مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به سی آی ای را به عنوان وزیر خارجه جایگزین رکس تیلرسون معرفی کرده است.
ترامپ در توئیتر خود نوشت: «مایک پمپئو رئیس سازمان سی آی ای وزیر خارجه جدید ما می شود. او کار خارق العاده ای خواهد کرد. از رکس تیلرسون برای خدمات ممنون هستم. «جینا هاسپل» به عنوان نخستین زن، رئیس سازمان سی آی ای خواهد شد. تبریک به همه».
او عضو جنبش تی‌پارتی در حزب جمهوری‌خواهان آمریکا است و در سمت راست طیف سیاسی جمهوری‌خواهان قرار می‌گیرد. او همچنین عضو انجمن ملی اسلحه، گروه لابی گسترش استفاده از سلاح گرم در آمریکا است. مایک پامپیو با بستن بازداشتگاه گوانتانامو مخالف است. او گفته روحانیون مسلمانی که حملات تروریستی را به شدت محکوم نمی‌کنند، «همدست» تروریست‌ها هستند.
سنای آمریکا باید هر دو نفر را، پومپئو و هسپل را در مقام جدیدشان تایید کند.لازم به ذکر است که تابناک سه ماه پیش خبری از احتمال برکناری تیلرسون و جایگزینی پمپئو منتشر کرده بود(جزئیات بیشتر).
در بین مقام‌های دولت ترامپ، تا کنون مایک پمپئو بیش از همه علیه توافق هسته‌ای حرف زده و در ماه‌های اخیر هم تلاش کرد با انتشار اسناد و مدارکی از سال‌های گذشته، زمینه بیشتری برای افزایش فشارها بر ایران فراهم کند.
به طور کلی، مایک پمپئو نیز توجه ویژه‌ای به اخبار ایران دارد و منتقد سرسخت توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بوده‌است. پامپیو بارها ضمن مخالفت شدید با برجام، طرحهای مختلفی در ضدیت با ایران به کنگره ارائه داده‌است که یکی از این طرح‌ها، ممنوعیت خرید اورانیوم از ایران بوده‌است.
در فوریه ۲۰۱۶ مایک پامپیو به همراه دو نماینده جمهوری‌خواه دیگر از طریق دفتر حفاظت منافع ایران در آمریکا برای بازدید از ایران درخواست روادید کردند.
لازم به ذکر است که پمپئو چندی پیش در نشست بنیاد دونالد ریگان مدعی شد که برای سردار قاسم سلیمانی نامه‌ای ارسال کرده و در رابطه با حمله به منافع آمریکا در عراق به وی هشدار داده است.
پمپئو در ادامه گفته بود: او این نامه را برای فرمانده سپاه قدس ایران فرستاده اما او آن را نخوانده است. رئیس سازمان سیا افزود: من این نامه را فرستادم برای این‌که او نشان داده بود نیروهای تحت امر وی ممکن است به منافع آمریکا حمله کنند.
پمپئو با تأکید بر این‌که سلیمانی این نامه را نگشوده است، اضافه کرد: آنچه ما در آن نامه به وی گفتیم این بود که ما، او و ایران را پاسخگو خواهیم کرد و ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که این سردار سپاه این را بداند و این شفاف‌ترین راه بود.
مایک پامپیو معتقد است باید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گسترش پیدا کند. او در جلسه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا به تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ دربارهٔ گسترش تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت: «مفتخرم که در کنار نمایندگانی از هر دو جناح در مقابل تخاصم ایران ایستاده‌ام. گسترش تحریم‌های تسلیحاتی ایران نقش مهمی در حفظ امنیت آمریکایی‌ها دارد.»
به نظر می رسد برکناری تیلرسون بی ارتباط با به بن بست خوردن ترامپ برای متقاعد کردن اروپایی ها جهت اصلاح برجام نیست. در واقع، ترامپ زمان زیادی را به تیلرسون داد تا اروپایی ها را برای اصلاح برجام متقاعد کند؛ اما به نظر می رسد نتوانست موفق شود. به همین جهت، شاید بتوان گفت ترامپ مسیر دیپلماسی نرم را بی فایده دانسته و با انتصاب پمپئو قصد دارد رویکرد سخت تری را در سیاست خارجی و به ویژه در مقابل ایران اتخاذ کند.
شاید به همین جهت است که جوزف وتل رییس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا بلافاصله پس از برکناری تیلرسون گفته است: برجام نقش مهمی در رفع نگرانی‌های ما در مورد برنامه هسته‌ای ایران ایفا کرده است. این توافق یکی از مهم ترین تهدید هایی ایران را رفع کرد. بنابراین اگر برجام از بین برود ما باید راه‌های دیگری را برای پاسخ به نگرانی‌های خود در مورد برجام در پیش بگیریم.
لازم به یادآوری است، برکناری وزیر خارجه آمریکا در حالی صورت گرفت که او قرار بود چند روز دیگر با همتایان اروپایی‌اش درباره برجام دیدار کند.
نکته دیگر اینکه، بخش عمده ای از سیاست های آمریکا در قبال کره شمالی که منجر به عقب نشینی پیونگ یانگ از سیاست های هسته ای خود شد، توسط سازمان سیا و شخص پمپئو هدایت شد. شاید بتوان گفت که ترامپ با یک دیدگاه تعمیمی قصد دارد، از رویکرد ظاهرا موفقیت آمیز پمپئو در سازمان سیا در قبال کره شمالی، در مجموعه وزارت خارجه این کشور و اینبار در مقابل ایران استفاده کند.
همچنین ذکر این نکته ضروری است که لحظاتی پیش از آنکه دونالد ترامپ برکناری تیلرسون را اعلام کند، روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» از برکناری تیلرسون خبر داده بود. به نظر می رسد، این خبر و برکناری تیلرسون بی ارتباط با دیدار اخیر میان ترامپ و نتانیاهو در واشنگتن و وعده رئیس جمهور آمریکا برای برهم زدن توافق هسته ای نیست؛ چرا که تاکنون تیلرسون یکی از مخالفان جدی خروج آمریکا از برجام بوده است و به نظر می رسد این مانع نیز از جلوی ترامپ و نتانیاهو برداشته شده است.
در نهایت باید گفت، با انتصاب پمپئو به سمت وزیر خارجه آمریکا احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای و اتخاذ یک رویکرد ضد ایرانی در عرصه دیپلماسی بین المللی تشدید خواهد شد و بدون تردید سیاست خارجی آمریکا در قابل ایران، تهاجمی تر و امنیتی تر خواهد شد و شاید بتوان گفت پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام است.
منبع: تابناک

ملاقات بیش از ۷۰ نماینده با رئیس دولت اصلاحات

همه چیز در مورد آمریکا برجام ترامپ خروج رییس عمیق مامورسناریوی هالیوودی آمریکا برای خروج از برجام/ آمریکا بگوید؛ موشک‌های ایران از کجا وارد یمن می‌شود؟

به نقل از سایت جام جم و به گزارش آبان گراف سناریوی هالیوودی آمریکا برای خروج از برجام/ آمریکا بگوید؛ موشک‌های ایران از کجا وارد یمن می‌شود؟ و حسن هانی زاده در گفت و گو با جام جم آنلاین با اشاره به نمایش تبلیغاتی مقامات آمرکایی ضد ایران و برجسته سازی آن افزود: از مدتها قبل کاخ سفید به منظور گریز از افکار عمومی و کاهش فشارها بخاطر نقض برجام با یک جریان سازی کاملا هالیوودی تلاش می کند با وارد آوردن اتهامات موشکی به ایران و نیز همسو ساختن کشورهای عضو سازمان ملل متحد به نوعی با فرار رو به جلو از تعهدات برجامی خود شانه خالی کند. وی در خصوص تکرار اتهام نیکی هیلی علیه ایران مبنی بر ارسال سلاح به یمن، تصریح کرد: ۳ سال از محاصره همه جانبه یمن توسط نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان …

توافق آمریکا و کره شمالی، ترامپ را به خروج از برجام تشویق می‌کند؟

پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام , مامور, عمیق, رییس, خروج, ترامپ, برجام, آمریکا خبرگزاری مهر: نشریه آمریکائی وال‌استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد: نشست دونالد ترامپ با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی می تواند رئیس جمهوری آمریکا را به خروج از توافق هسته ای ۱۴ جولای سال ۲۰۱۵ میلادی (۲۳ تیر ماه سال ۹۴) موسوم به «برجام» ترغیب کند. به گزارش این روزنامه آمریکائی، چند نفر از مقامات سابق و فعلی غربی اعلام کرده اند که دیدار رئیس‌ جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در ماه مِی سال جاری میلادی می تواند توافق هسته ای این کشور با ایران را از بین ببرد. رسانه مذکور در ادامه می افزاید: دیدار مذکور در آستانه ۱۲ ماه می یعنی روزی به انجام خواهد رسید که ترامپ باید نظرش را درباره پایبندی ایران به برجام و تمدید تعلیق تحریم های واشنگتن علیه تهران به کنگره این کشور اعلام کند؛ موضوعی که وی پیشتر گفته …

ترامپ تیلرسون را برکنار کرد/پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا

پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام , مامور, عمیق, رییس, خروج, ترامپ, برجام, آمریکا به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا “رکس تیلرسون” را از سمت وزیر امور خارجه برکنار و “مایک پومپئو” رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را جایگزین وی کرد.همچنین “جینا هاپسل” معاون پومپئو نیز به عنوان رئیس جدید سازمان سیا انتخاب شد.یک مقام ارشد کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در آستانه گفتگوها با کره شمالی و مذاکرات متعدد تجاری، تیم جدیدی را در وزارت خارجه این کشور مستقر کند.­دونالد ترامپ در توئیت جدید امروز خود نوشت: مایک پمپئو مدیر سازمان سیا، وزیر امور خارجه جدید ما (آمریکایی ها) خواهد شد. کار او فوق العاده خواهد بود! از رکس تیلرسون به علت خدمات او متشکرم! جینا هاسپل مدیر جدید سیا و نخستین زنی خواهد شد که به این سمت انتخاب می شود. به همه آنها تبریک می گویم.رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که با رکس تیلرسون بر سر توافق هسته ای ایران …

پمپئو مامور خروج آمریکا از برجام


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *